Насіння — це складні живі системи, посівні та врожайні якості яких забезпечуються багатьма факторами. Якість насіння є однією з основних умов одержання високих урожаїв сільськогосподарських культур.
Що таке посівні якості насіння? Чому насіння втрачає свою схожість?
Посівні якості насіння – сукупність показників, що характеризують придатність його до посіву (схожість, енергія проростання, чистота, маса 1000 шт., життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками).
Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником якості насіння. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин.
Схожість насiння -визначається згідно ДСТУ 4138-2002 «Насіння сільськогосподарських культур». Методи визначення якості.
Для її визначення з фракції чистого насіння відбирають підряд чотири проби по 100 насінин і пророщують їх у ростильнях на чистому прожареному піску або фільтрувальному папері. Субстрат який використовується має бути не токсичний, а вода без мінеральних домішок. Ростильні розміщують у термостатах, де підтримують температуру близько 20°С для насіння холодостійких культур (пшениця, жито, ячмінь, овес, горох) і 20-30°С для теплолюбних культур (кукурудза, соняшник, соя). За проростанням насіння спостерігають щоденно протягом 7-10 днів. Схожість виражають відсотковим відношенням кількості насіння, що проросло, до загальної кількості висіяного.
Коли Ви будете висівати насiння у відкритий грунт, умови для сходів насіння будуть ще більш суворими, і це будепольова схожість.
Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість грунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.
Ряд факторів, які впливають на схожість насіння:
— для збереження схожості, насіння слід зберігати в сухому прохолодному місці, захищеному від гризунів і шкідників.
— деякі фуміганти можуть знизити схожість насіння.
— насіння з вологістю вище 12% швидко втрачає схожість незалежно від інших умов зберігання.
— якщо вологість зерна становить 12% або менше, його можна зазвичай зберігати в неопалюваних складах без ризику, що воно постраждає від зимових морозів. Необхідно стежити, щоб мішки не поглинали вологу з підлоги або іншим шляхом. Тому рекомендовано зберігати насіння на піддонах, або іншим способом без контакту з підлогою.
— зберігання при температурі 21°С і вище негативно впливає на схожість насіння, тоді як температура нижче 0◦С надає позитивний вплив.
— Так, як насіння — це живий організм, то будь-яке механічне травмування знижує його життєздатність, та схожість відповідно.
— Якщо ви плануєте висівати залишки насіння , то слід пам’ятати, що з роками насіння втрачає свою схожість. Існує навіть такий термін, як довговічність насіння (властивість зберігати схожість тривалий час). Розрізняють біологічну і господарську довговічність насіння. Біологічна довговічність — час, протягом якого проростають хоча б окремі насінини. Час господарської довговічності коротший — він триває, поки схожість відповідає нормі стандарту.