Інформуємо

Перелік регульованих шкідливих організмів

ЗАТВЕРДЖЕНОНаказ Міністерства аграрної політики України

29.11.2006 № 716

(у редакції наказу Міністерства аграрної політики України

від 04.08.2010  № 467)

 

П Е Р Е Л І К

регульованих шкідливих організмів

А-1

Карантинні організми, відсутні в Україні

Кліщі

 

 

1. Aculops fuchsiae Keifer — галовий кліщ фуксії
2. Oligonychus perditus Pritchard & Baker — ялівцевий кліщ.

 

Комахи

 

1. Acleris gloverana Wals. — західна чорноголова листокрутка-брунькоїд
2. Acleris variana Fern. — східна чорноголова листокрутка-брунькоїд
3. Aeolesthes sarta Sols. — узбецький вусач
4. Aleurocanthus spiniferus Quaint. — шипувата чорна білокрилка
5. Aleurocanthus woglumi Ashby — чорна цитрусова білокрилка
6. Amauromyza maculosa Mall. — хризантемний листяний мінер
7. Anoplophora chinensis Forst. — вусач китайський
8. Anoplophora glabripennis Motsh. — азіатський вусач
9. Anthonomus bisignifer Schen. — суничний квіткоїд
10. Anthonomus signatus Say — суничний брунькоїд
11. Bactrocera dorsalis Hend. — східна фруктова муха
12. Bactrocera zonata Saund. — персикова фруктова муха
13. Bemisia tabaci Gen. — тютюнова білокрилка
14. Cacoecimorpha pronubana Hubn. — гвоздична листокрутка
15. Callosobruchus chinensis Linn. — китайський зерноїд
16. Callosobruchus maculatus Fabr. — чотирьохплямистий зерноїд
17. Carposina niponensis Wals. — персикова плодожерка
18. Caryedon gonagra Fabr. — арахісовий зерноїд
19. Ceratitis capitata Wied. — середземноморська плодова муха
20. Ceratitis cosyra Walk. — мангова фруктова муха
21. Ceratitis rosa Karch. — натальська фруктова муха
22. Choristoneura conflictana Walk. — велика тополева листокрутка
23. Choristoneura fumiferana Clem. — ялинова листокрутка
24. Choristoneura occidentalis Freem. — східна ялинова листокрутка
25. Choristoneura rosaceana Har. — скошенополоса листокрутка
26. Conotrachelus nenuphar Herb. — плодовий довгоносик
27. Cydia packardi Zell. — вишнева плодожерка
28. Cydia prunivora Wals. — сливова американська плодожерка
29. Dendrolimus sibiricus Tschetv. — сибірський шовкопряд
30. Diabrotica barberi Smith & Lawr. — північний кукурудзяний жук
31. Diabrotica speciosa Germ. — діабротика особлива
32. Diabrotica undecimpunctata Man. — південний кукурудзяний жук
33. Dinoderus bifoveolatus Woll. — каптурник багатоїдний
34. Dryocosmus kuriphilus Yas. — азіатський каштановий галовий пильщик
35. Epitrix cucumeris Har. — гарбузова блішка
36. Epitrix tuberis Gent. — картопляна блішка
37. Ips hauseri Reit. — киргизький гірський короїд
38. Ips subelongatus Motsch. — великий модриновий короїд
39. Lepidosaphes ussuriensis Bork. — усурійська комоподібна щитівка
40. Liriomyza huidobrensis Blanc. — південний американський мінер
41. Liriomyza sativae Blanc. — овочевий листяний мінер
42. Liriomyza trifolii Burg. — конюшинний або хризантемний мінер
43. Maconellicoccus hirsutus Green — жорстковолосий червець
44. Malacosoma americanum Fabr. — східно-американський похідний шовкопряд
45. Malacosoma disstria Hub. — лісовий похідний шовкопряд
46. Malacosoma parallella Staud. — гірський кільчастий шовкопряд
47. Margarodes vitis Philippi — виноградний червець
48. Melanotus communis Gyll. — ковалик загальний
49. Monochamus alternatus Hope — вусач мінливий
50. Monochamus carolinensis Oliv. — вусач каролінський
51. Monochamus marmоrator Kirb. — вусач мармуровий
52. Monochamus mutator Le Сont. — вусач змінний
53. Monochamus nitens Bat. — вусач сяючий
54. Monochamus notatus Drury — вусач помічений
55. Monochamus obtusus Cas. — вусач тупий
56. Monochamus scutellatus Say — вусач щитовий
57. Monochamus titillator Fabr. — вусач дрібний
58. Naupactus leucoloma Boh. — білокаймистий жук
59. Numonia pyrivorella Mats. — грушева вогнівка
60. Opogona sacchari Boj. — бананова міль
61. Pissodes nemorensis Germ. — смолівка кедрова
62. Pissodes strobi Peck. — смолівка веймутової сосни
63. Pissodes terminalis Hop. — смолівка верхівок сосни
64. Popillia japonica Newm. — японський жук
65. Premnotrypes latithorax Pier. — широкогрудий андійський картопляний довгоносик
66. Premnotrypes suturicallus Kusch. -мозолистий картопляний довгоносик
67. Premnotrypes vorax Hust. — ненажерливий картопляний довгоносик
68. Rhagoletis pomonella Walsh. — яблунева муха
69. Rhagoletis cingulata Loew. — східна вишнева муха
70. Rhagoletis indifferens Cur. — західна вишнева муха
71. Rhizoecus hibisci Kaw. & Tak. — кореневий червець
72. Scirtothrips aurantii Faure. — південноaфриканський цитрусовий трипс
73. Scirtothrips сitri Moul. — північний каліфорнійський цитрусовий трипс
74. Scirtothrips dorsalis Hood. — чилійський жовтий чайний трипс
75. Scolytus morawitzi Sem. — заболонник Моравіца
76. Sinoxylon conigerum Gers. — каптурник зубчастий
77. Sirex ermak Sem — чорно-блакитний рогохвіст
78. Spodoptera eridania Cram. — південна совка
79. Spodoptera frugiperda Smith — кукурудзяна листяна совка
80. Spodoptera littoralis Boisd. — єгипетська бавовникова совка
81. Spodoptera litura Fabr. — азіатська бавовникова совка
82. Tecia solanivora Pov. — гватемальська картопляна міль
83. Tetropium gracilicorne Reit. — тонковусий вусач
84. Thrips palmi Karn. — трипс Пальмі
85. Toxoptera citricida Kirk. — тропічна цитрусова попелиця
86. Trogoderma granarium Ev. — капровий жук
87. Tuta absoluta Meyr. — південноамериканська томатна міль
88. Unaspis citri Comst. — апельсинова щитівка
89. Xylotrechus altaicus Geb. — алтайський модриновий вусач
90. Xylotrechus namanganensis Heyd. — наманганський вусач
91. Zabrotes subfasciatus Boh. — бразильська бобова зернівка.

Хвороби рослин

Грибкові хвороби

 

1. Apiosporina morbosa (Schweinitz) von Arx — чорний рак гілок
2. Сeratocystis fagacearum (Bretz) Hunt — вілт (в’янення) дубу
3. Ceratocystis fimbriata Ellis & Halsted f.sp. platani Walter — рак, синява деревини платану
4. Chrysomyxa arctostaphyli Dietel — жовта іржа відьміних мітел ялини
5. Cronartium coleosporioides J.C. Arthur — ріжкоподібна іржа
6. Cronartium comandrae Peck — іржа командри
7. Cronartium comptoniae J.C. Arthur — стовпчаста іржа сосни
8. Cronartium fusiforme Hed. & Hunt ex Cum. — веретеноподібна іржа
9. Cronartium himalayense Bagchee — пухироподібна іржа сосни
10. Cronartium kamtschaticum Jorstad — іржа японської білої сосни
11. Cronartium quercuum (Berkeley) Miyabe ex Shirai — ріжкоподібна іржа букових
12. Didymella ligulicola (K.F. Baker, Dimock & L.H. Davis) von Arx. — аскохітоз хризантем 
13. Endocronartium harknessii (J.P. Moore) Y. Hiratsuka — західна галоподібна іржа 
14. Gymnosporangium asiaticum Miyabe ex Yamada — іржа груші і ялівцю
15. Gymnosporangium clavipes (Cooke & Peck) Cooke & Peck — бурувата іржа айви
16. Gymnosporangium globosum (Farlow) Farlow — іржа американського глоду
17. Gymnosporangium juniperi-virginianae Schwein — іржа яблуні і кедру
18. Gymnosporangium yamadae Miyabe ex Yamada — іржа яблуні і ялівцю
19. Melampsora farlowii (J.C. Arthur) J.J. Davis — іржа тцуги
20. Melampsora medusae Thümen — іржа тополі
21. Monilinia fructicola (Winter) Honey — плодова гниль
22. Mycosphaerella dearnessii M.E. Barr — коричневий плямистий опік хвої
23. Mycosphaerella gibsonii H.C. Evans — коричневий опік хвої сосни
24. Mycosphaerella laricis-leptolepidis K. Ito, K. Sato & M. Ota — септоріоз хвої японської модрини
25. Mycosphaerella populorum G.E. Thompson — септоріоз, плямистість листя, рак, опік тополі
26. Ophiostoma wageneri (Goheen & Cobb) Harrington — почорніння коріння 
27. Phialophora cinerescens (Wollenweber) van Beyma — фіалофорне в’янення гвоздики 
28. Phellinus weirii (Murrill) R.L. Gilbertson — жовта кільцева гниль
29. Phoma andigena Turkensteen — чорний опік, фомозна плямистість листя картоплі
30. Phyllosticta solitaria Ellis & Everhart — плямистість яблуні
31. Phymatotrichopsis omnivora (Duggar) Hennebert — техаська коренева гниль
32. Phytophthora fragariae Hickman — фітофтороз коренів суниці
33. Puccinia horiana P. Hennings — біла іржа хризантем
34. Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton — диплодіоз кукурудзи
35. Stenocarpella maydis (Berkeley) Sutton — диплодіоз кукурудзи
36. Thecaphora solani (Thirumulachar & O’Brien) Mordue — сажка картоплі
37. Tilletia indica Mitra — індійська сажка пшениці.

 

Бактеріальні хвороби

 

1. Burkholderia caryophylli (Burkholder) Yabuuchi et al. — бактеріальний вілт гвоздики 
2. Erwinia stewartii (Smith) Dye., Pantoea stewartii,  Xanthomonas stewartii Dowson — бактеріальне в’янення кукурудзи 
3. Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi — бура гниль картоплі
4. Xanthomonas campestris pv. hyacinthi (Wakker) Dovson. — жовта хвороба гіацинтів 
5. Xanthomonas oryzae pv. oryzae (Ishyama) Swings et al. — бактеріальний опік рису
6. Xanthomonas oryzae pv. oryzicola (Fang et al.) Swings et al — бактеріальна строкатість рису 
7. Xylella fastidiosa Wells et al. — бактеріоз винограду (хвороба Пірса)
8. Xylophilus ampelinus (Panagopoulos) Willems et al. — бактеріальне в’янення винограду 

 

Вірусні хвороби

 

1. Cherry little cherry closterovirus (non-European) — клостеровірус дрібноплідності вишні (черешні)
2. Cherry rasp leaf nepovirus — неповірус рашпілеподібності листя  черешні
3. Chrysanthemum stem necrosis tospovirus — тосповірус некрозу стовбура хризантем
4. Chrysanthemum stunt pospoviroid — віроїд уповільнення росту хризантем
5. Impatiens necrotic spot tospovirus — тосповірус некротичної плямистості
6. Peach rosette mosaic nepovirus — мозаїка розеток персика
7. Potato Andean mottle comovirus — комовірус андійської плямистості картоплі
8. Potato black ringspot nepovirus — вірусна чорна кільцева плямистість картоплі
9. Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus — рабдовірус жовтої карликовості картоплі
10. Potato yellow vein crinivirus — вірус пожовтіння жилок листя картоплі
11. Raspberry ringspot nepovirus — неповірус кільцевої плямистості малини
12. Strawberry latent C virus — латентна С-вірусна хвороба суниці
13. Tobacco ringspot nepovirus — неповірус кільцевої плямистості тютюну
14. Tomato ringspot nepovirus — неповірус кільцевої плямистості томатів.

 

Нематоди

 

1. Aphelenchoides besseyi Christie — рисова нематода
2. Bursaphelenchus xylophilus (Steiner and Buhrer) Nickle — соснова стовбурова нематода
3. Globodera pallida (Stone) Behrens — бліда картопляна нематода
4. Heterodera glycines Ichinohe — соєва нематода
5. Meloidogyne chitwoodi Golden, O’Bannon, Santo & Finley — колумбійська галова нематода 
6. Meloidogyne fallax Karssen — несправжня колумбійська нематода
7. Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne & Allen — несправжня галова нематода
8. Radopholus similis (Cobb) Thorne — бананова свердлова нематода.

 

Бур’яни

 

1. Ambrosia psilostachya  D.C. — амброзія багаторічна
2. Ambrosia trifida L. — амброзія трироздільна
3. Bidens pilosa  L. — череда волосиста
4. Bidens bipinnata  L. — череда двічіпірчаста
5. Helianthus californicus  D.C. — соняшник каліфорнійський
6. Helianthus ciliaris  D.C. — соняшник війчастий
7. Ipomea hederaseae L. — іпомея плющеподібна
8. Ipomea lacunosa  L. — іпомея ямчаста
9. Iva axillaris Pursh. — бузинник пазушний
10. Polygonum pensylvanicum  L. — гірчак пенсільванський
11. Raimania laciniata  Hill. — райманія розсічена
12. Solanum carolinense  L. — паслін каролінський
13. Solanum elaeagnifolium  Cav. — паслін лінійнолистий
14. Solanum triflorum  Nutt. — паслін триквітковий
15. Striga lutea Lour. — стрига жовта
16. Striga euphrasioides Benth. — стрига очанкоподібна
17. Striga hermontica Benth. — стрига єгипетська.

 

А-2

 

Карантинні організми, обмежено поширені в Україні

 

Комахи

 

1. Diabrotica virgifera virgifera Le Conte — західний кукурудзяний жук
2. Frankliniella occidentalis Perg. — західний квітковий трипс
3. Hyphantria cunea Drury — американський білий метелик
4. Phthorimaea operculella Zell. — картопляна міль.

 

Хвороби рослин

 

Грибкові хвороби

 

1. Mycosphaerella linicola Naumov — пасмо льону
2. Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival — рак картоплі.

 

Бактеріальні хвороби

 

1. Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. —    бактеріальний опік плодових.

 

Вірусні хвороби

 

1. Beet necrotic yellow vein furovirus — вірусне некротичне пожовтіння жилок       цукрового буряку (ризоманія)
2. Plum pox potyvirus — потівірус шарки сливи (віспа).

 

Нематоди

 

1. Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens — золотиста картопляна нематода.

 

Бур’яни

1. Acroptilon repens  L. — гірчак повзучий (степовий)
2. Ambrosia artemisiifolia  L. — амброзія полинолиста
3. Cеnchrus longispinus Fernald. — ценхрус довгоголковий
4. Cuscuta alba J. Presl et C. Presl — повитиця біла
5. Cuscuta  approximata  Bab. — повитиця зближена
6. Cuscuta  australis R. Br. — повитиця південна
7. Cuscuta basarabica Buia — повитиця бесарабська
8. Cuscuta сampestris Yunck. — повитиця польова
9. Cuscuta epilinum Weihe — повитиця льонова
10. Cuscuta epithymum L. — повитиця чебрецева
11. Cuscuta europaea L. — повитиця європейська
12. Cuscuta gronovii Willd. — повитиця Гронова
13. Cuscuta lupuliformis Krock. — повитиця хмельовидна
14. Cuscuta monogyna Vahl. — повитиця одностовпчикова
15. Cuscuta suaveolens Ser. — повитиця запашна
16. Cuscuta trifolii Bab. — повитиця конюшинна
17. Cuscuta viciae Schultz — повитиця викова
18. Cuscuta Lehmanniana Bge. — повитиця Лемана
19. Sorghum halepense  (L.) Pers. — сорго алепське (гумай)
20. Solanum rostratum  Dunal. — паслін колючий.

 

Регульовані некарантинні шкідливі організми

Комахи

1. Lopholeucaspis japonica Cock. — японська паличкоподібна щитівка
2. Quadraspidiotus perniciosus Comst. — каліфорнійська щитівка
3. Viteus vitifolii Fitch. — виноградна філоксера.

 

Хвороби рослин

 

Бактеріальні хвороби
1. Clavibacter michiganensis subsp. Sepedonicum (Spieckermann & Kotthoff) — кільцева гниль картоплі
2. Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. — бактеріальна плямистісь листя кісточкових
3. Xanthomonas vesicatoria (ex Doidge) Vauterin et al. — чорна бактеріальна плямистість пасльонових.
Вірусні хвороби

 

1. Potato spindle tuber pospiviroid — віроїд веретеноподібності бульб картоплі
2. Tomato spotted wilt tospovirus — вірус плямистості томату (вілт).

 

Нематоди

 

1. Ditylenchus destructor Thorne — стеблова нематода картоплі
2. Ditylenchus dipsaci  Filipjev — стеблова нематода.

 

Бур’яни

1. Ailanthus altissima (Mill.) Swingle — айлант найвищий (китайський ясен).