Амброзія полинолиста

Систематичне положення:

Домен: Ядерні(Eukaryota)
Царство: Зелені рослини(Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини(Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні(Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Айстроцвіті(Asterales)
Родина: Айстрові(Asteraceae)
Підродина: Айстрові(Asteroideae)
Триба: Геліанти (Heliantheae))
Рід: Амброзія (Ambrosia)
Вид: Амброзія полинолиста (A. artemisiifolia)
Амброзія полинолиста

Амброзія полинолиста є одним із небезпечних карантинних видів бур’янів. Це пов’язано з тим, що поширення ареалу насіння амброзії полинолистої не завжди відбувається з об’єктами регулювання, але за часту цьому сприяють інші умови (з гравієм, водою таке інше), не завжди застосовуються хімічні заходи.

На території Харківської області особливий карантинний режим введено у 27 районах та 6 містах. Найбільші площі заражено у Близнюківському, Красноградському і Лозівському районах.

Морфологічно-біологічні особливості: однорічна рослина, схожа на полин звичайний. Коренева система стрижнева з потужним розгалуженням, корінь проникає на глибину 4 м. Це однодомна рослина. Чоловічі колосовидні суцвіття зібрані на верхівках гілок, жіночі кошики – в пазухах листків або ж при основі чоловічих суцвіть. Насіння представляє собою несправжній плід оберненояйцевидної форми, навколо верхньої випуклої частини є 5-10 маленьких шипиків і один більший на верхівці, забарвлення від зелено-сірого до коричневого. Одна рослина може дати до 30-40 тис. насінин, а деякі, навіть, 80-100 тис. Дозріває насіння у серпні-вересні, перші сходи – квітень-травень.

Культури чи угіддя, які засмічує:

Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, виноградники, луки, пасовища, полезахисні лісосмуги. Часто зустрічається на узбіччях залізничних колій, шосейних і ґрунтових доріг, по берегах річок і ставків, на пустирях і інших необроблюваних землях, на вулицях і в садибах населених пунктів, скрізь, де порушений природний рослинний покрив. Посіви озимих культур вона засмічує менше.

Шкодочинність:

Шкідливість Ambrosia artemisiifolia в районах масового поширення винятково велика. Вона складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення одержуваного врожаю, погіршення якості кормів і зниження продуктивності пасовищ, негативного впливу на здоров`я людей.

Амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, яке утворюється у великій кількості. Невеликі рослини продукують 50-3000 насінин, добре розвинені можуть давати по 30-40 тис.насінин. Насіння амброзії зберігають схожість не менш ніж 5 років.

Розвиваючи потужну надземну масу й кореневу систему, амброзія сильно пригнічує культурні рослини та вбирає із ґрунту дуже велику кількість поживних речовин. Крім конкуренції за елементи харчування й вологу, амброзія робить негативне алелопатичний вплив як на проростання насіння, так і на ріст культурних рослин. При сильному засміченні посівів амброзією полинолистою врожайність культур різко знижується. Крім того, при збиранні врожаю засмічених посівів пізньостиглих культур (соняшник, коноплі, люцерна, насінники овочевих) у нього потрапляє насіння амброзії, відокремити яке досить важко. Будуть потрібні додаткові витрати на очищення. При засміченні Ambrosia artemisiifolia посівів багаторічних трав (конюшини, люцерни й ін.) і однорічних трав на зелений корм, а також луків і пасовищ якість корму, що заготовлюється, знижується. У рослинах амброзії утворюється невеликий відсоток гірких речовин і ефірних масел. При згодовуванні корму з амброзією коровам, смак молока стає гірким.

Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати екологічним бур’яном. Добре відомо, що пилок амброзії викликає захворювання людей — амброзійний поліноз. У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає величезна кількість населення.

Шляхи поширення:

Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками, вітром, птахами, для яких насіння амброзії є кормом у зимовий і ранньовесняний період, колесами автомашин, тракторів і інших транспортних засобів. Насіння Ambrosia artemisiifolia може бути занесене в регіони, вільні від цього бур’яну, з вітчизняним і імпортним насіннєвим і продовольчим зерном, продуктами переробки зерна (комбікорми та ін.), іншими відходами від переробки насіння с/г культур (макуха, шрот соняшника) із сіном, соломою, у тому числі й з підстилкою у вантажних автомашинах, з розсадою й іншими матеріалами.

Фітосанітарні заходи:

Для попередження завезення Ambrosia artemisiifolia необхідно проводити ретельний огляд вантажів і матеріалів, а також транспортних засобів. Забороняється завезення в Україну насіння сільськогосподарських культур, що засмічене бур’яном. Умови використання засміченої продовольчої, фуражної й технічної продукції визначаються в кожному випадку окремо. Також для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну необхідне систематичне проведення обстежень земельних угідь.

Обстеження проводять в такі терміни:

— на неороблених землях, а також луках і пасовищах – з середини червня до середини липня;

— на посівах зернобобових, технічних, олійних культур – в період стеблування;

— на широкорядних посівах технічних і овочевих культур, в садах і виноградниках, парових полях – перед першою і другою міжрядною обробкою, або культивацією пару;

— на посівах багаторічних трав – перед першою і другою косовицями.

При проведенні обстежень необхідно враховувати, що в початкові фази росту (2-4-( справжніх листків) амброзія полинолиста дуже схожа на полин звичайний. Одна з головних відмінних ознак — наявність опушення на стеблі амброзії (у полину його немає). Крім того, амброзія полинолиста подібна до амброзії багаторічної. Розрізняються вони будовою кореневої системи в амброзії полинолистої корінь стрижневий, а в багаторічної — кореневі пагони.

Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях, сильно засмічених амброзією, кращим місцем по очищенню ґрунту від запасів насіння є чистий пар, що при правильній обробці знижує засміченість на 70 -80%. Засмічені площі варто також відводити під беззмінний (2-3 роки) посів озимих зернових з попередньою напівпаровою обробкою ґрунту.

Також ефективним є застосування гербіцидів.